Zgodovina

ZGODOVINA VRTCA – SPREHOD SKOZI ČAS

Leta 1954 je Ljudski odbor na pobudo Društva prijateljev mladine ustanovil vrtec v Borovnici. Prve prostore je 23 otrok dobilo v Drašlerjevi hiši na Stari postaji. Število otrok je neprestano nihalo, zaposleni so se hitro menjavali, materialne razmere so postajale vedno težje, zato se je vrtec leta 1965 preselil v center Borovnice v stavbo izseljene občine.  Leta 1967 je med prvimi v Sloveniji uprava vrtca organizirala malo šolo za 20 otrok.

1.10.1970 se je vrtec priključil k osnovni šoli. Prostore je bilo potrebno prenoviti, vrtec je dobil novo opremo in igrišče. Število otrok je naraščalo, prostori so bili majhni in vlažni, še vedno se je kurilo na peči. Na šolski konferenci je bil izražen predlog, da bi se vrtec odcepil od šole in se priključil Vzgojno varstvenemu zavodu Vrhnika.

Leta 1977 smo se priključili VVZ Vrhnika. Prenovili so vrtec, napeljali centralno kurjavo, odprli še en oddelek. Vrtec je obiskovalo 63 otrok. Potrebe po varstvu so še naraščale, zato je občina s pomočjo kemične tovarne Fenolit zgradila v šolskem letu  1980/1981 montažni vrtec z dvema oddelkoma na Bregu. Še vedno pa  nismo imeli varstva za najmlajše, zato se je leta 1982 ustanovila varstvena družina, ki je sprejela 6 dojenčkov.

Skoraj 10 let je trajalo od želje do referenduma in gradnje novega večjega vrtca v Borovnici. 9. 3. 1991 smo prestopili prag novega vrtca. Novi pogoji dela so nam nudili nove izzive, ki smo jih ponudili otrokom in staršem. Pri vseh spremembah, ki jih je vrtec doživljal, smo bili celo samostojni zavod od 1996 do 2004. V tem času smo imeli 10 oddelkov, 200 otrok, uvajali smo kurikulum in devetletko. S tem se je začelo število otrok zmanjševati, tako da smo prišli na 7 oddelkov in 125 otrok, kar nas je s 1.1.2005 ponovno pripeljalo pod okrilje osnovne šole.

V šolskem letu 2005/06 je ponovno oživel vrtec na Bregu, saj je bila zaradi požara v šoli prostorska stiska. Po končani obnovi šole so se vsi otroci vrnili v Borovnico. Število otrok je začelo počasi naraščati v šolskem letu 2007/08. To leto smo imeli 8 oddelkov, naslednje 9. Tako smo zapolnili vse prostore v vrtcu. Za nove otroke se je v jeseni 2011 prenovilo bivše stanovanje v šoli, tam smo dobili prostor za 10. oddelek. Število vpisanih otrok je še kar naraščalo in od 1.2.2013 dalje so po temeljiti prenovi znova polno zasedeni prostori na Bregu, imeli smo 12 oddelkov in 208 otrok. Energetsko je bil prenovljen tudi vrtec na Paplerjevi 5, dobil je novo fasado ter okna in vrata. S pomočjo sredstev donatorjev Thoolen Foundation Vaduz (Švica) smo uredili tudi senzorno sobo.

V letu 2013 je bilo dograjeno novo stanovanjsko naselje ob Borovniščici in poleti so začeli prihajati novi prebivalci Borovnice. Povpraševanje po mestih v vrtcu se je močno povečalo, zato je občina najela in preuredila stanovanje v tem naselju. Februarja in nato še marca smo odprli 2 nova oddelka, v letu 2014 smo tako imeli 14 oddelkov in že 232 otrok. V jeseni 2018 smo začeli preurejati prostore v zdravstvenem domu in s 1.3.2019 odprli 15. oddelek. Tako smo vse do leta 2022 imeli okrog 265 otrok.

V zdravstvenem domu je občina poleti 2022 uredila novo zdravniško ordinacijo, zato se je moral vrtec umakniti in za igralnico uporabiti vrtčevsko dvorano. Od tega leta dalje število rojstev upada, tako da smo v jesen 2023 vstopili s 14 oddelki.