Vizija vrtca

Vsi zaposleni v našem vrtcu se zavedamo, da vrtec obstaja zaradi otrok in za otroke. Svoje delo želimo opravljati kakovostno, z vsem spoštovanjem do otrok. Skupaj s starši in z vsemi tistimi, ki jim je pomembno otrokovo dobro, želimo poskrbeti, da bo naš vrtec kraj prijetnih doživetij in pozitivnih izkušenj za otroka.

Vsi sodelujoči si prizadevamo ustvarjati prijetno klimo, ki bo omogočala učenje in vzgojo otrok preko igre v igralnicah in na prostem ter dajala staršem zaupanje v vrtec, da bodo z veseljem pripeljali otroke v družbo vrstnikov. Predvsem pa ne bomo nikoli pozabili na toplino in dobre medsebojne odnose, saj bomo le na ta način uspešni pri vzgojnem delu z otroki, ki so nam zaupani.

Otrok v zdravem in varnem okolju se ob medsebojnem  sodelovanju in strokovni podpori lahko uči na igriv način in raste v sproščeno, ustvarjalno, samostojno in odgovorno osebo. Trudili se bomo ustvarjati pogoje za zdravo in srečno otroštvo in s tem sledili naši viziji:

»PUSTIMO OTROKU BITI OTROK.«

Cilji kurikula za vrtce

• Odprt in fleksibilen kurikulum v različnih programih za predšolske otroke;
  • pestra ponudba na vseh področjih dejavnosti predšolske vzgoje v vrtcih;
  • uravnotežena ponudba različnih področij in dejavnosti predšolske vzgoje v vrtcih, ki hkrati omogoča poglobljenost na določenih področjih;
  • omogočanje individualnosti, drugačnosti in izbire v nasprotju s skupinsko rutino;
  • oblikovanje pogojev za večje izražanje in ozaveščanje skupinskih razlik (sprejetost ne glede na spol, socialno in kulturno poreklo, svetovni nazor,  narodno pripadnost, telesno in duševno zgradbo);
  • upoštevanje in spoštovanje zasebnosti ter intimnosti otrok;
  • dvig kakovosti medosebnih interakcij med otroki ter med otroki in odraslimi v vrtcu;
  • posodabljanje in reorganizacija časa, prostora in opreme v vrtcu;
  • večja avtonomnost in strokovna odgovornost vrtcev in njihovih strokovnih delavcev;
  • vloga evalvacije (kritičnega vrednotenja) pri načrtovanju življenja in dela v vrtcu;
  • izboljšanje informiranja in sodelovanja s starši.

Cilji in naloge vrtca

• Dvig kakovosti medosebnih interakcij med otroki ter med otroki in odraslimi v vrtcu.
  • Pestrejša, raznovrstnejša in bolj uravnotežena ponudba na vseh področjih dejavnosti predšolske vzgoje v vrtcih.
  • Oblikovanje pogojev za večje izražanje in ozaveščanje skupinskih razlik (glede na spol, socialno in kulturno poreklo, svetovni nazor, narodno pripadnost, telesno in duševno konstitucijo).
  • Zavedanje obstoja lastnega in drugih jezikov ter lastne in drugih kultur.
  • Seznanjanje z varnim in zdravim načinom življenja.
  • Spoznavanje ožjega in širšega družbenega okolja ter spoznavanje medkulturnih in drugih razlik.
  • Razvijanje naklonjenega, spoštljivega in odgovornega odnosa do vseh in vsega.
  • Spoznavanje odnosa med vzrokom in posledico.
  • Pridobivanje in razvijanje zaupanja v svoje sposobnosti.

Prednostna naloga vrtca

»VZGAJAMO ZA BOLJŠI JUTRI«

Naša prednostna naloga zajema vsa področja kurikuluma za vrtce. Razvijali in krepili bomo zavedanje, kako pomembna je vloga človeka v sodobnem svetu. Drug brez drugega ne moremo preživeti, hkrati pa je človek edini, ki lahko omogoči obstoj ali propad določene vrste.

Naraščajoče neenakosti obremenjujejo skupnost in posameznika. To negativno vpliva na počutje in zdravje tudi najmlajših, ki so v ključnem in najbolj ranljivem obdobju svojega življenja.

Kot vzgojno-izobraževalna ustanova si bomo prizadevali nuditi vsem otrokom enake možnosti za celostni razvoj. Pri tem bomo upoštevali vso raznolikost primarnega okolja in ga povezovali z družbenim.

Cilji:

• Otrokom bomo omogočali spoznavanje veščin primerne medsebojne komunikacije.
  • Kljub različnosti bomo vsem uresničevali potrebe po sprejetosti in varnosti.
  • Spodbujali bomo prijateljske vezi in spoštovanje različnosti, saj nam le-to omogoča boljši jutri.
  • Otroke bomo seznanjali s pomenom narave in čistega okolja za naš obstoj.
  • Pridobivali bodo izkušnje, kako sami in drugi ljudje vplivajo na naravo in kako lahko sami dejavno prispevajo k varovanju in ohranjanju naravnega okolja.
  • Spoznavali bodo različno hrano in pridobivali navade zdravega in raznolikega
  • Spodbujali bomo otroke in odrasle k odgovornemu in spoštljivemu odnosu do narave.
  • Otroke bomo navajali, seznanjali in ozaveščali o pravilnem ravnanju z odpadki.
  • Seznanjali jih bomo z recikliranjem neškodljivega odpadnega materiala in s tem krepili njihovo ustvarjalnost in domišljijo.