Projekti

ZDRAVJE V VRTCU

Program promovira zdravje in je usmerjen v izvajanje aktivnosti, ki ohranjajo in krepijo zdravje v vrtčevskem okolju in izven njega. V okviru programa so organizirana tudi izobraževanja za vzgojitelje in ostale strokovne delavce, ki nudijo strokovno podprte vsebine povezane z zdravjem. Izpostavljeni so predvsem dobro počutje, ustvarjalnost, izmenjava dobrih praks in sodelovanje s strokovnjaki NIJZ.

 

Rdeča nit letošnjega šolskega leta je »Besede imajo moč«.

 

Beseda – izgovorjena ali zapisana je odtis, ki ga vsak dan puščamo v okolju, v katerem živimo. Besede določajo, kdo smo, kakšne so naše misli, ideje, kaj čutimo in kako razmišljamo ter kako nas svet sprejema. Imajo neverjetno moč in če so pravilno izbrane lahko naredijo veliko dobrega. So naša moč in naše orodje za sporazumevanje s samim seboj in z ljudmi okoli nas. Učinkovita komunikacija je lahko ključ do dobrih medsebojnih odnosov, ustvarjalnosti, zadovoljstva, pozitivnega razmišljanja in uspeha. Je življenjsko pomembna dejavnost, ki nas spremlja vsak dan. V vrtcu je prva in osrednja dejavnost in je sestavni del življenja otrok in zaposlenih. Otrok nima drugih izkušenj s tem, kako se pogovarjati ter kako poslušati, kot teh, ki jih pridobi v domačem okolju od staršev, skrbnikov, sorojencev in tistih v vrtcu, ki zanj hkrati predstavljajo prvi stik s tujim, neznanim okoljem.

 

Ljudje smo socialna bitja. Dobro socialno, duševno in telesno zdravje lahko gradimo tudi z dobro komunikacijo. Medosebni odnosi so tisti, ki pomembno prispevajo k smislu življenja in vplivajo na to, kako posameznik zaznava kakovost svojega življenja. So ključni pri sporazumevanju, z njimi lahko gradimo močne mostove med seboj. Žal pa so pogosto tudi naše orožje, s katerimi prizadenemo sebe in druge in lahko predstavljajo vir težav, nesoglasij, nezadovoljstva. V programu Zdravje v vrtcu želimo v letošnjem letu spodbujati in graditi odnose na spoštljivi in prijazni komunikaciji, ki predstavlja pomembno vlogo v izboljševanju in krepitvi odnosov z drugimi. Z učinkovito komunikacijo bomo gradili močnejše čustvene povezave z drugimi, oblikovali in vzdrževali močne in stabilne prijateljske in partnerske vezi, ki nam bodo v podporo pri spoprijemanju z vsakodnevnimi izzivi.

 

Rdeča nit je tako namenjena spodbujanju in krepitvi dobre medsebojne komunikacije in odnosov med otroki, vzgojitelji in strokovnimi delavci, starši oz. skrbniki ter vsemi, ki sodelujejo v vzgojno-izobraževalnem procesu in jih lahko dosežemo s številnimi spodbudnimi dejavnostmi oz. aktivnostmi, ki pripomorejo k dobremu duševnemu zdravju.

Bodimo prilagodljivi kot voda (mehka, tekoča, polna moči, prilagodljiva) in s svojim odnosom do drugih ter z učinkovito komunikacijo postanimo vzor.

Pri izvajanju projekta bomo sodelovali s Centrom za krepitev zdravja – ZD Vrhnika.

Koordinatorka: Sabina Miklavčič


VARNO S SONCEM

S preventivnim programom Varno s soncem že vrsto let opozarjamo na pomen pravilne zaščite pred škodljivim delovanjem sončnih žarkov. V obdobju, ko spodbujamo zadrževanje izven zaprtih prostorov, v naravi, je izvajanje ukrepov za zaščito pred prekomerno izpostavljenostjo sončnemu UV-sevanju, še posebej pomembno.

Projekt poteka v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in se bo izvajal od maja do septembra 2024.

Koordinatorka: Sabina Miklavčič


MALI SONČEK

Namen projekta je obogatitev programa na področju gibanja s sodobnimi gibalnimi in športnimi spoznanji in vsebinami. Poudarek je na igri in vadbi, ki je prijetna in prilagojena otroku.

Program Mali sonček je primeren za otroke od 2. leta dalje in je prilagojen starosti otrok. Zajema pohode, vožnje s poganjalci, skiroji, tricikli, kolesi (glede na starost), igre na snegu, igre z vodo, naravne oblike gibanja, igre z žogo, gibanje v povezavi z ritmom, za starejše otroke tudi rolanje. Dejavnosti potekajo v skupinah.

 

V sklopu projekta bomo v tednu od 16. do 20. 10. 2023 v dopoldanskem času obeležili Svetovni dan hoje z orientacijskim pohodom. Pohod bo vseboval postaje z različnimi nalogami, ki bodo prilagojene starosti otrok. Na orientacijski pohod se bodo starši z otroki podali tudi sami. Orientacijski pohod bosta pripravili Mateja Milosavljević in Natalija Strmšek.


EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI

Evropski teden mobilnosti, ki letos poteka pod sloganom »Varčne poti«, v ospredje postavlja odločitev za racionalnejše načine potovanj. To so vsi tisti načini, ki sicer na prvi pogled ponujajo manj prestiža in udobja, a obenem zagotavljajo svetlejšo prihodnost. Izberimo torej varčnejše poti in se pogovarjajmo o tem, kakšna bi bila naša družba, če bi večino poti opravili z javnim prevozom ali se odločili za eno od oblik aktivne mobilnosti.

 

Namen projekta je ozavestiti otroke in njihove starše o pomenu hoje, kolesarjenja in uporabe javnega prevoza v vsakdanjem življenju. Otroci bodo na primeren način spoznali, da ljudje s svojim vsakodnevnim delovanjem in odločitvami vplivamo na naravno in družbeno okolje.

Evropski teden mobilnosti poteka med 16. in 22. 9. 2023, dejavnosti pa bomo izvajali celo šolsko leto v posameznih skupinah.

 

V sklopu projekta bomo obeležili tudi Dan brez avtomobila, in sicer 22. 9. 2023, z namenom, da bi opozorili na težave, ki jih povzroča čedalje več avtomobilov, hkrati pa je cilj ozavestiti pomen trajnostne mobilnosti, ki poleg varovanja okolja omogoča tudi bolj zdrav način življenja. Kot vsako leto bomo pri pripravi in izvedbi dejavnosti sodelovali z Občino Borovnica.


TEDEN KULTURNE DEDIŠČINE: Redka in dragocena znanja, spretnosti in poklici

od 23. septembra do 7. oktobra 2023          

Naslov teme: Pokaži in nauči tudi mene

V posameznih skupinah se bomo posvečali starim, morda že pozabljenim spretnostim, navadam in spoznali nekatere poklice, ki so zaradi industrijske dobe morda že povsem zamrli. Osredotočili se bomo na domača gospodinjska opravila, pripravo tradicionalnih jedi, se povezali z ustvarjalci, ki nam bodo predstavili naslednje poklice: šivilja, kovač, lončar, restavrator, krošnjar.

Pripravili bomo srečanja z ustvarjalci in dogodek popestrili z gledališko predstavo otrok ter razstavo v vrtcu.

 

Udeležene skupine: Papagajčki, Kapljice, Pedenjpedi, Cicibani, Medvedki, Žabice, Metuljčki

Koordinatorka: Tina Mazi


TEDEN OTROKA 

Teden otroka je projekt Zveze prijateljev mladine Slovenije, ki se začne vsak prvi ponedeljek v mesecu oktobru in traja 7 dni.

Teden otroka bo potekal od 2. do 8. oktobra 2023 pod geslom ZAKAJI IN ZATOJI RADOVEDNOSTI.

Dejavnosti se bodo izvajale v skupinah.


TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK

Tradicionalni slovenski zajtrk bo v petek, 17. 11. 2023.

Letošnja osrednja tema je kruh, ki ga bomo povezovali z žiti in z izdelki iz žit. K temu spodbujamo s sloganom »Kruh za zajtrk – super dan!« Tokrat bomo preko naših babic spoznavali, kako pridemo od žita do kruha. Povezali se bomo z lokalnimi pridelovalci žit, mlinarji in peki, ki jih bomo prosili, da nam pridejo v vrtec pokazat, kako nastane kruh. Tako bomo poskusili v mlinčkih mleti pšenico v moko, ki jo bomo potem sami zgnetli v testo, iz katerega bomo spekli kruh.

Dejavnosti, povezane s temo, bodo potekale cel teden, na ravni celotnega vrtca.

Koordinatorka: Jana Sedej 


SVETOVNI DAN ČEBEL

Čebele imajo v naravi pomembno vlogo tudi za obstoj človeštva. V Sloveniji se njihovega izjemnega poslanstva ljudje dobro zavedajo, zato je čebelarstvo močno zasidrano v slovensko tradicijo.

Cilj projekta je najmlajšim usidrati zavedanje o njihovem pomenu in skrbi zanje, saj čebele oprašijo več kot 170 vrst rastlin, vsaka tretja žlica jedi na svetu je odvisna od opraševanja.  Čebele so tudi odlične biološke pokazateljice čistosti okolja. Za kilogram medu mora čebela obiskati 4 milijone rož in preleteti štirikratno razdaljo okoli sveta in še mnogo več. Svetovni dan čebel obeležujemo 20. maja.

Otroci si bodo ogledali posnetke Čebelarske zveze Slovenije o čebelah, obiskal nas bo čebelar, ki nam bo predstavil svoje delo in opremo. Ogledali si bomo čebelnjak. Po skupinah bodo otroci slikali na panjske končnice, poizkušali bomo med in pekli medenjake. Spoznali se bodo z voskom in ga preoblikovali, poslušali pa bomo tudi himno ČZS.

Koordinatorka: Tjaša Javornik


ZELIŠČNI VRT

Skrb za ohranjanje narave in varstvo okolja je ena izmed temeljnih nalog današnjega časa. Z lastnim zgledom bomo odnos do narave prenašali tudi na otroke. Svoja znanja in vedenja bomo predajali otrokom tako, da bomo v manjših skupinah z otroki vrt okopavali, nabirali zelišča,  vsi otroci pa bodo zelišča opazovali, jih vonjali, tipali in spoznavali njihovo zdravilno moč ter širšo uporabo. K sodelovanju bomo povabili tudi zeliščarko Margito Vehar, ki nam bo pomagala pripraviti smiselne zasaditve zelišč na gredicah. Pripravili bomo tudi dvignjene grede oz. visoke grede, za lažje obiranje zelišč.

Koordinatorke projekta: Nataša Gabršček, Mojca Rebula, Tina Mazi in Mateja Korotaj


JEZIKOVNA IN KNJIŽNA VZGOJA

Namen projekta je otrokom približati knjigo kot vir informacij, znanja in zabave ter spodbuditi tudi starše, da bi otrokom veliko brali in z njimi preživljali kakovosten skupni čas.

Vsa leta zelo dobro sodelujemo s Krajevno knjižnico dr. Marje Borštnik Borovnica. Na obisk povabimo knjižničarko, starejši otroci pa se po nove knjige odpravijo tudi sami. Letos se veselimo obiskov knjižnice v novih prostorih.

Obiskovali nas bodo učenci 5. razreda OŠ Borovnica, ki obiskujejo prostovoljski krožek. V dopoldanskem času bodo otrokom brali zanimive zgodbe.

Veliko pozornosti bomo posvetili širjenju besedišča, z ustreznimi spodbudami razvijali vidno in slušno zaznavanje ter fonološko zavedanje ter razvijali interes za branje.

Obeležili bomo Svetovni dan materinščine, ki bo 21. 2. 2024, s Pravljico na potepu pa se bomo spomnili na Mednarodni dan otroške knjige.  Letos bodo s Pravljico na potepu potovale tudi vzgojiteljice – pomočnice vzgojiteljic.

Skupini 5 in 6 let bosta sodelovali v projektu Naša mala knjižnica.

Posamezne skupine se bodo vključile tudi v NACIONALNI MESEC SKUPNEGA BRANJA  – BEREMO SKUPAJ, ki bo potekal od 8. 9. do 8. 10. 2023.

V sklopu projekta Društva Bralna značka z naslovom Medgeneracijsko branje – Pokloni čas, polepšaj dan, se bomo povezali z Društvom upokojencev Borovnica in jih povabili v vrtec, kjer bomo zanje pripravili kulturni program. Posamezne oddelke bodo obiskali tudi dedki in babice.

Projekt bodo izvajale vse skupine in bo prilagojen starosti otrok.


KULTURNI MESEC 

Mesec februar je v našem vrtcu obarvan z raznovrstnimi dogodki in dejavnostmi s področja kulture. Kulturni mesec bomo na različne načine skupaj obeležili po vhodih in posamično po igralnicah. Spoznavali bomo slovenske simbole, obeležili Prešernov dan, v goste bomo povabili kulturne delavce, umetnike in umetnice z različnih področij kulture, ki nam bodo, ob aktivnem vključevanju vrtčevskih otrok v vnaprej pripravljene različne umetniške dejavnosti, predstavili umetnost in njihovo delovanje na področju kulture. V sklopu kulturnega meseca bomo 13. 2. 2023 tudi pustovali.

Koordinatorki: Tina Horvat in Nika Zorman


PRAZNIČNI DECEMBER

Poteka ves mesec. Otroci doživljajo praznike skozi načrtovane dejavnosti, kot so skupne dekoracije prostorov, izdelovanje okraskov, voščilnic in prazničnih pogrinjkov. Dneve nam bodo popestrile dramatizacije otrok (skupin) ter nastop vrtčevske dramske skupine.

V vrtcu nas bo obiskal tudi dedek Mraz, ki bo otroke obdaril z novimi igračami.


KUŽA NI IGRAČA

Cilj projekta je ozaveščati otroke in jim privzgojiti odnos do živali, v tem primeru do kužkov. Obiskali nas bodo vodniki psov (reševalni psi, vodniki slepih, policijski pes, terapevtski pes,..), veterinarka, lastnica pasjega salona in nam predstavili svoje delo.

Otroci bodo spoznali in se naučili, da so kužki lahko veliko več kot samo hišni ljubljenčki. Nekateri opravljajo zelo pomembno delo, pomagajo ljudem, celo rešujejo naša življenja. Spoznali bodo, kaj storiti, če se kuža izgubi, kaj storiti če zboli, kako pristopimo do njega in še mnogo več.

Projekt bo imel tudi dobrodelno noto. Svoje delo nam bodo predstavili člani društva Wet noses, ki delujejo na področju Slovenije in se glasno borijo za pravice zlorabljenih in zapuščenih živali. Zanje bomo organizirali zbiralno akcijo hrane, priboljškov, posteljnine, igrač, opreme, brisače, odej za mačke in pse.

Koordinatorka: Barbara Grom


GASILSKE IGRE

V naše delo so vključene tudi dejavnosti, kjer otroke seznanjamo o pomenu reševanja, zaščite in pomoči. V tednu po prvomajskih praznikih (od 6. do 9. 5. 2024) se bodo otroci seznanili z delom gasilcev in njihovo opremo. Spoznali bodo različne gasilske igre in vaje, s katerimi najmlajši gasilci pridobivajo svoje prve gasilske veščine. Dejavnosti bodo organizirane v vrtcu ter gasilskem domu v Borovnici.

Vaja evakuacije za Mavrico bo v mesecu požarne varnosti (v tednu od 9. do 13. 10. 2023),  za obe zunanji enoti pa v mesecu maju 2024, v času gasilskih iger.

Koordinatorka: Polonca Gabriel


CICI MATURA in IZMENJAVA OTROK

Otroke bomo za eno šolsko uro odpeljali v šolo, kjer jih bo prevzela učiteljica, mi pa bomo v vrtec odpeljali prvošolce. Ta oblika seznanjanja s šolo je za predšolske otroke pozitivna, saj je njihov prvi stik s šolo sproščen in prijazen, šolarji pa tudi radi obiščejo vrtec in se spomnijo, kako je bilo.

Otroci, ki bodo drugo leto predšolski, bodo z reševanjem ugank in s petjem dokazali, da bodo zasluženo nasledili otroke, ki bodo odšli v šolo. Predali jim bomo »maturantski« klobuček in zapeli Cici maturantsko himno.

Koordinatorka: Mojca Rebula


CICI VESELA ŠOLA

Cici Vesela šola je stalna vzgojno-izobraževalna rubrika revij Ciciban in Cicido, ki vzgojiteljem, učiteljem in staršem omogoča pogovor o različnih temah, s katerimi se srečujejo otroci v svojem življenju. Obenem je Cici Vesela šola vseslovenski preizkus znanja, ki ne spodbuja tekmovalnosti, temveč raziskovanje in sodelovanje. Otroci bodo zabavne naloge reševali v dopoldanskem času in si za to zaslužili priznanje.

Izvajale jo bodo starejše skupine: Kapljice, Pedenjpedi in starejši otroci iz skupine Papagajčki.

Dostopnost